Seramik Sır Çeşitleri

Seramik Sır Çeşitleri

Evde kullanılan bütün kap kacaklar sırlıdır çünkü bu, sıvıların delikli seramikten sızmasını önler. Birçok farklı türde sır vardır, bunların hepsinin yüzey bitirmede farklı bir etkiye sahiptir. Yiyecek ve içecekleri koymak için tasarlanan ilk toprak kapların MÖ 10.000’lerde çıktığı ve sır fikrinin de yaklaşık iki bin yıl sonra keşfedildiği düşünülüyor. Bu sırlardan bazılarına, onların yararlarına ve onları en iyi şekilde nasıl temiz ve güvenli tutacağımıza bakacağız.

Tuz Sırı

Tuzla sırlanan seramiğin camsı bir ışıltısı vardır ama ayırıcı toprak görünümünü korur. Bu sır, pişirme sürecinin en yüksek sıcaklık kısmında ocağa tuz atılmasıyla yaratılmıştır. Tuz sırlı seramiklerin bilinen en erken üretimi Almanya’da 13. yüzyılda gerçekleşmiştir. Bu süreç çok fazla hava kirliliği yarattığı için yasaklanmıştır. Günümüzde büyük ölçekli çömlek atölyelerinin çok azında bunu üretmek için lisans bulunur.

Kül Sırı

Kül sırı, üretimine Çin’de MÖ 1000’lerde başlanan çok daha eski bir sır türüdür ve bugün hala kullanılır. Çömlekçiler ocaktan gelip pişirme sürecinde kaplara çöken külün yeşil renkli bir sır bıraktığını fark ettikten sonra kapları fırına koymadan önce külle kaplamaya başlamışlardır. Sırda ne kadar kül kullanılırsa o kadar farklı bir gölge elde edilebilir.

Mayolika

Mayolika adını taşıyan iki farklı tür seramik vardır. Biri kalay sırlı seramiktir; gümüşsü beyaz ışıltısı vardır ve mattır; 9. yüzyılda ortaya çıkmıştır ve ilk olarak mayolika adını alan da budur.

İkincisi çok daha sonraki İngiliz, kurşun sırlı seramiktir ve Palissy Ware adı altında 19. yüzyılda üretilmiştir. Bu çok farklı bir türdür, tamamen farklı bir şekilde yapılır ama ona da mayolika demeye başlayınca ismi öyle kalmıştır.

Seramiklerinizin Bakımı

Seramik eşyalarınız yakın zamanda üretilmişse bulaşık makinesinde yıkanmasında muhtemelen sorun olmayacaktır ve kullanım kılavuzunda da böyle yazacaktır. Fakat sırda çatlak olup olmadığını kontrol edin, buna sır çatlaması denir ve örümcek ağı şeklindedir. Bu çatlaklar alttaki yumuşak delikli seramiğe geçit sunar, o yüzden bunun işaretlerini gösteren bütün çanak çömleklere ekstra dikkat etmek gerekir. Eğer toprak çanak çömlekleriniz bulaşık makinesi kullanımına uygunsa bu iş için en iyi bulaşık makinesi deterjanı devreye sokulmalıdır: güçlendirilmiş formülü ile yeni Finish Quantum.

Benzer İçerikler

Bulaşık Makinesi Hakkında Bilmedikleriniz

  Bulaşık makinesi hiç şüphesiz hayatımızı kolaylaştıran beyaz eşyalardan biri. Özellikle birkaç kişilik evlerde bulaşık gibi her gün, h...
Devamını oku

Cam Bardaklar ve Seramik Bardaklar Bulaşık Makinesin...

Cam Bardaklar ve Seramik Bardaklar Bulaşık Makinesinde Nasıl Yıkanmalı? Mutfak ve sofraların vazgeçilmezleri arasında bardaklar önemli y...
Devamını oku