“Bulaşık makinesi suyu alıyor ama çalışmıyor.”, “Bulaşık makinesi düğmesi çalışmıyor.” ya da “Bulaşık makinesi ışık yanıyor çalışmıyor.” gibi sorulardan birinin yanıtına mı ihtiyacınız var? Bulaşık makineleri; ince işçilikle tasarlanmış, hayatı kolaylaştıran ve son derece pratik bir kullanım deneyimi sunan cihazlardır. Ancak üretim ya da kullanıcı hataları nedeniyle farklı arızalara ya da sorunlara rastlanabilir. Söz konusu arızaların büyük çoğunluğu, markaların servis yetkililerinin doğrudan müdahalesiyle çözülebilir. Bazı zamanlarda ise “Bulaşık makinesi çalışmıyor!” şikayetinin oldukça basit ve tarafınızdan çözülebilecek nedenleri olabilir.

“Bulaşık makinesi suyu alıyor ama çalışmıyor.”, “Bulaşık makinesi düğmesi çalışmıyor.” ya da “Bulaşık makinesi ışık yanıyor çalışmıyor.” gibi sorulardan birinin yanıtına ihtiyacınız varsa ve karşılaştığınız sorunun seviyesini belirlemek istiyorsanız aşağıda yer alan bulaşık makinesi arızalarına göz atabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Neden Çalışmıyor?

Bulaşık makinelerinde yaşanan arızaların çözüm yolları, markadan markaya ve cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Bulaşık makinesi görünürde hiçbir sorun yokken çalışmadığında ilk olarak evdeki elektrik bağlantısının ve sigortanın kontrol edilmesi gerekir. Daha sonra bulaşık makinesinin fişinin takılı olduğu priz değiştirilebilir ya da bu prizde başka bir cihaz denenebilir. Bu sayede yaşadığınız sorunun elektrik bağlantılarıyla ilgili olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Işıkları Yanıyor Ama Çalışmıyor, Neden?

Bulaşık makineniz ışığı yandığı halde çalışmıyorsa makinenin elektronik beyninde ya da motorunda hasar söz konusu olabilir. Bu tip hasarların marka yetkili servisi tarafınca tespit ve tamir edilmesi gerekir. Böyle bir durumda cihazın fişini çekip yeniden takmayı ya da cihazı kapatıp birkaç dakika bekledikten sonra yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu işlemler sorununuzu çözmediyse teknik destek almalısınız.

Bulaşık makineniz su almadığı için de çalışmıyor olabilir. “Bulaşık makinesi neden su almaz?” sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Makinenin bağlı bulunduğu musluklar kapalı olabilir ya da makinenizin pompa motorunda, ventil olarak da adlandırılan su giriş valfinde veya emniyet sivicinde bir arıza yaşanabilir. Bulaşık makinenizin su almasını sağlayan musluğu kontrol ettiğinizde ve su akışının gerçekleştiğinden emin olduğunuzda diğer arıza ihtimalleri için yetkili servise başvurmanız gerekir.

Bulaşık Makinesi Su Alıyor Ama Çalışmıyor, Neden?

Bulaşık makineniz su aldığı halde çalışmıyorsa ana yıkama motorunda bir sıkışma ya da arıza söz konusu olabilir. Özellikle sık kullanılmayan bulaşık makinelerinde rastlanan bu problem, motordaki su keçelerinin kuruyarak motoru sıkıştırmasından kaynaklanır. Olası bir diğer arızaysa motorun yanmasıdır. Bulaşık makinesinin motorunun yanmasına neden olabilecek sebepler arasında voltaj ya da su kaçağı ve makineyi üst üste dinlendirmeden çalıştırmak bulunur.

Motor yandığında makinenin dijital kartı da yanabilir veya hasar görebilir. Bulaşık makinesinin beyni olarak görev gören dijital kart, hasar gördüğünde makine motoruna yıkama emri veremediği için arıza yaşanır. Bulaşık makinenizin su almasına rağmen çalışmamasının diğer sebepleri ise hortumun kıvrılması, su şebekesinden gelen basıncın çok düşük seviyede olması ya da hortum filtresinin tıkanması olabilir. Tüm bu sorunları çözüme kavuşturmak için teknik servisten yardım istemeniz tavsiye edilir.

Bulaşık Makinesi Ses Çıkarıyor Ama Çalışmıyor, Neden?

Bulaşık makineniz ses çıkardığı halde çalışmıyorsa dijital kartında bir hasar olabilir. Öte yandan makinenin iç aksamındaki bazı parçaların yerinden oynamış ya da hasar görmüş durumda olma olasılığı da söz konusudur. Makinenin program aygıtında, su seviye anahtarında, su şebekesinde ya da manyetik valfinde bir arıza olabilir. Ayrıca elektrikli su filtresinde ya da besleme hortumunda tıkanma yaşanabilir. Bu sorunları çözmek için teknik servis desteği almanız gerekir.

Bulaşık Makinesi Kurutmuyor, Neden?

Bulaşık makineniz bulaşıklarınızı tamamen kurutmuyorsa öncelikle bulaşıkları doğru şekilde yerleştirdiğinizden ve su ya da hava sirkülasyonunu önleyen bulaşıklar olmadığından emin olmalısınız. Makinenizin maksimum yıkama ve kurutma performansını gösterebilmesi için her yıkamada parlatıcı kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü parlatıcılar, bulaşıkların üzerinde oluşturdukları tabaka sayesinde daha hızlı ve etkili kuruma sağlar. Böyle bir sorun yaşadığınızda bulaşık makinenizin parlatıcı haznesini kontrol edebilir, hazne boşalmışsa yeterli miktarda parlatıcı ekleyebilirsiniz.

Bulaşıklarınızın özelliklerine ve yapılarına uygun yıkama programlarını tercih etmediğinizde makinenizin kurutma performansı düşebilir. Eğer tüm bu kontrolleri gerçekleştirdiğiniz halde sorun çözülmediyse makinenizin termostatında ya da ısıtma aksamında bir hasar söz konusu olabilir. En yakın yetkili servise başvurarak destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bulaşık Makineniz Bulaşıklarınızı İstediğiniz Gibi T...

Her bulaşık makinesinin performansı farklıdır. Benzer yapılara ve sistemlere sahip olsa da farklı marka ve modeller, farklı performans su...
Devamını oku

Eyvah, Bulaşık Makinem Çalışmıyor!

Bulaşık makineleri oldukça ince işçilik ürünü karmaşık cihazlardır. Günlük yaşamınızda sık sık yardımınıza koşarlar ama bazen arızalanmal...
Devamını oku