sebzeli tavuk güveç

 

Güveç Nasıl Temizlenir? Güveçte Yapılan Yemekler Nelerdir?

 

Tencerede pişebilen birçok farklı yemeğin lezzetini artırmak için kullanılan pişirme araçlarından birisi, farklı boyutlardaki güveçlerdir. Birçok yemek ve tatlının yapımında kullanılan güveçler, normal tencere ve tavalardan farklı özelliklere sahip olduğu için bakımları da ekstra özen gerektirir. Peki güveç nasıl kullanılmalı? Kil ve topraktan üretilen güveçler, diğer tencere ve tavalar gibi deterjan ile temizlendiğinde yemeklere lezzet katma özelliğini kaybeder. Aynı zamanda deterjanı içine hapsedebileceği için sağlık açısından da tehdit oluşturur. Bu nedenle normal tencere ve tavalardan farklı olarak güveçlerin temizliğinde kimyasal kullanımından uzak durmak gerekir. Genel olarak bulaşık makinesine de girmeyen güveçler, ılık su ile temizlenir. İnatçı yemek artıkları için bulaşık süngeri ve telinden yararlanabilir. Ancak bu aşamada güvecin yapısını bozmamaya ve nazik hareketlerle temizleme işleminin yapılmasına özen göstermek gerekir. Ilık su ile çıkmayan kirler için karbonattan yardım alınabilir. Su katılarak macun haline getirilen karbonat güveç temizliğinde kullanılır. İlk kullanımda güvecin kuru bir bezle silinmesi ve sıvı yağ ile yağlanması tavsiye edilir. Bu şekilde yağlanan güveçler fırında 1 saat pişirildikten sonra sağlıklı bir şekilde kullanıma hazır hale gelir. Güveçte yemek pişirmenin avantajlarından yararlanabilmek ve kapların ömrünü uzatmak için güvecin özelliklerini korumak büyük bir önem taşır. Bu şekilde korunan güveçlerde çeşitli et ve sebze yemekleri yapılabileceği gibi sütlü tatlılar da hazırlanabilmektedir.

 

 

Güveçte Yapılabilen Tavuk Yemekleri Nelerdir?

 

Güveçte sebzeli tavuk yemeği hazırlamak için birçok farklı tarif uygulanabilir. Bunlardan bazıları püre yatağında sunulan tavuk sote tarifleridir. Bunun yanında tavuk tandır, mantarlı ve kaşarlı tavuk gibi tarifler de denenebilir. Ayrıca sebzeli tavuk tarifleri de güveçte pişirildiğinde kendine has bir lezzete kavuşur. Genel olarak güveçte hazırlanan kırmızı ve beyaz et yemekleri kaşar ile süslendiğinde lezzetini ikiye katlar. İsteğe bağlı olarak salçalı veya kremalı tarifler denenebilir. Sebzeli tavuk güveç tariflerinde farklı sebzelerle tavuk etinin farklı kısımları kombinlenerek kullanılabilir. Soğan, biber, domates bu tarz yemeklerde en çok kullanılan sebzelerdendir. İsteğe bağlı olarak patates, bezelye, havuç gibi sebzelerle de güveçte pişireceğiniz tavuk yemeğinin içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

 

Arda Türkmen’den Sebzeli Tavuk Güveç Tarifi

Sebzeli tavuk güveç tarifinde alışılagelmiş sebzelerin haricinde pancar kullanarak farklı bir aroma yakalayabilirsiniz. Çeşitli baharatlar, zeytin, kapari ve limon ile zenginleştireceğimiz sebzeli tavuk güveç tarifinde kullanacağımız tüm malzemeler şunlar:

 

6 adet kemiksiz tavuk but

4 adet küçük patates

1 adet pancar (taze)

2 adet kırmızı soğan

1 baş sarımsak

3 - 4 dal taze kekik

15 adet yeşil zeytin

5 dilim limon

Kapari

Tuz

Karabiber

 

Sos için gerekenler:

1 yemek kaşığı biber salçası

1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1,5 su bardağı su

1 tatlı kaşığı kimyon

1 tatlı kaşığı toz şeker

 

İlk olarak bebek patatesleri ve pancarları alüminyum folyoya sarıp 200 derecede fırınlayarak pişiriyoruz. Diğer tarafta tavamızı iyice ısıtıp; tavuk, tuz ve karabiber ekliyoruz. Bu şekilde tavuk etlerini mühürlüyoruz. Ayrı bir kapta salçalar, zeytinyağı, toz şeker, kimyon ve suyu karıştırıyoruz. Pişirme kabına dizdiğimiz mühürlenmiş tavukların üstüne fırında pişen patatesleri ikiye, pancarları dörde bölerek diziyoruz. Soğanları dörder parçaya bölüp; kök kısımları yukarıya bakacak şekilde fırın kabına ekliyoruz. Yeşil zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp; kapari, taze kekik ve ikiye böldüğümüz sarımsakları fırın kabının üstüne ekliyoruz. Ayrı kapta hazırladığımız sosu fırın kabında hazırladığımız yemeğin üstüne homojen bir şekilde döküyoruz. İnce ince dilimlediğimiz limonları sosun üzerine serdikten sonra fırın kabının üstünü alüminyum folyo ile kapatıp önceden ısıtılmış 200 derece sıcaklıktaki fırında yaklaşık 45 dakika kadar pişiriyoruz. Son olarak alüminyum folyoyu çıkardıktan sonra da 10 dakika daha kabın üstü açık kalacak şekilde pişiriyoruz. Sıcak bir şekilde servis ediyoruz. 

 

Sebzeli Tavuk Güveç Hazırlamanın Püf Noktaları

Sebzeli tavuk güvecin lezzetini en üst seviyeye taşımak için en önemli püf noktalardan birisi güveçlerin özelliğini koruyor olmasıdır. Bu nedenle temiz, çatlamamış, sağlam güveç kullanımına özen göstermeniz gerekir. Güveç yemekleri yaparken bir diğer önemli nokta ise fırının önceden ısıtılmış olması ve son aşamada yapılan üstü açık fırınlama işlemidir. Ayrıca tavukların mühürlenme sırasında kurumamasına dikkat etmek gerekir. Bu noktalara dikkat edildiğinde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz sebzeli tavuk güveç, kendine has lezzeti ile sofranıza damgasını vuracaktır. Büyük topraklarda pişirebileceğiniz bu yemek, aynı zamanda küçük güveç yemekleri arasında da değerlendirilebilir. Dilerseniz bu şekilde porsiyonluk yemekler de hazırlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler